اکودرایو سیتیزن چیست ؟

اکودرایو سیتیزن چیست ؟

شرکت سیتیزن ساعت Eco-Drive ( اکودرایو سیتیزن ) را که اولین ساعتی بود که ویژگی تغییر زمان از طریق ماهواره را داشت در سال ۲۰۱۱ به بازار ارائه کرد. در سال های بعد این شرکت نمونه های به روز شده خود را که فناوری های جدیدتری نیز به آن اضافه می شد به بازار عرضه کرد. امسال این برند ژاپنی آخرین مدل از این مجموعه را معرفی می کند که ابزار مناسبی برای مسافران می باشد. هم اکنون نحوه کار کردن با این ساعت، ارائه می گردد.

این مدل نشانگر سطح جدیدی از تکنولوژی زمان می باشد، که آخرین مدل در بین سایر مدل های مطرح از قبیل زیر می باشد:
• مدلSatellite Wave Air سال ۲۰۱۳ (اولین ساعت با انرژی نوری و تغییر زمان ماهواره ای در قاب تمام فلز)،
• Satellite Wave F100 سال ۲۰۱۴ (نازک ترین ساعت در دنیا با سریعترین تشخیص زمان GPS)،
• Satellite Wave F900 که بصورت همزمان با این مدل (World time GPS) در نمایشگاه بازل ۲۰۱۵ به نمایش در آمد که شامل کورنوگراف نیز بود. ساعت World Time GPS که دریافت زمان های از قبل ضبط و تنظیم شده را با توانایی دریافت سیگنال های جهانی ادغام کرده است، نسبت به مدل F900 گزینه مقرون به صرفه تری است؛ چراکه فاقد کورنوگراف می باشد. ضمنا این مدل شامل تقویم مادام العمر و شاخص ذخیره انرژی می باشد.

ساعت اکودرایو سیتیزن به کمتر از سه ثانیه زمان نیاز دارد تا سیگنال های GPS را از ماهواره دریافت کند (که این شاخص در مقایسه با مدل سال ۲۰۱۳ یک ثانیه سریعتر است). این ساعت سیگنال ها را در ۲۷ شهر و در ۴۰ محدوده زمانی جهانی دریافت می کند. کسانیکه از پیش با سیستم اکو درایو Citizen آشنایی دارند، می دانند که حرکات ساعت بوسیله نور می باشد، زمانیکه این ساعت بصورت کامل شارژ شده باشد، قابلیت نگه داری شارژ تا دو سال را دارد. کار کردن با این ساعت بر خلاف پیچیدگی و چند کاره بودن آن، بسیار ساده و خود آموز است.

اکودرایو سیتیزن چیست ؟

اول از همه زمان و تقویم باید بر طبق پذیرنده GPS تنظیم شود. سناریوی ایده آل این است که در محیط سرباز باشید، با تصویری بدون مانع از آسمان (چراکه ساختمان ها و درخت های بلند در دسترسی تداخل ایجاد می کنند و لوازم الکترونیکی و سایر شرایط جوی نیز ممکن است خلل ایجاد کنند.) و ساعت را دور از بدن خود به نحوی نشانه بگیرید که صفحه دقیقا صاف و بدون زاویه به سمت آسمان قرار بگیرد. لازم به ذکر است که دسته crown باید داخل باشد. در همین حالت دکمه بالایی B را ۴ تا ۵ ثانیه نگه دارید. در ابتدا عقربه ها سطح نور را نشان می دهند و سپس ساعت نرمال را نشان می دهند؛ قبل از آن که عقربه دوم به جایگاه ثانیه ۸ برود (نشان دهنده RX-GPS) دکمه را رها کنید. هم اکنون سیگنال GPS شروع شده است. اگر ساعت بصورت درست تنظیم شده باشد عقربه دوم می چرخد و محدوده زمانی جاری را به مدت دو ثانیه نمایش می دهد و سپس زمان و تقویم (شامل تنظیمات سال کبیسه) به روز می شوند و زمان و تقویم بصورت درست نمایش داده می شود. (اگر به هر دلیل این اتفاقات نیفتاد عقربه دقیقه می چرخد و روی دقیقه ۵۷ NO می ایستد.) این پروسه باید طی ۲ دقیقه به پایان برسد.

اکودرایو سیتیزن چیست ؟

تنها موردی که ساعت بصورت اتوماتیک برای شما انجام نمی دهد تنظیم ساعت های تایستانی می باشد (SMT). اگر شما در ناحیه ای هستید که گزینه SMT را می بینید باید این کار را انجام دهید:
دسته موتور را یک درجه به بیرون بکشید که با این کار عقربه ثانیه شمار به محدوده زمانی جاری می رود یعنی دایره خارجی ساعت که نام شهرها بصورت کوتاه شده آورده شده است؛ و دایره درونی که که GMT را بصورت اعداد + و – نشان می دهد. برای تغییر GMT کافی است که دسته را در جهت یا خلاف عقربه های ساعت بچرخانید. سپس عقربه تابع یعنی Function hand را که کنار عدد ۸ است به سمت SMT ON یا SMT OFF هدایت کنید. برای انجام این کار کافی است که دکمه سمت راست در پایین A را به سادگی فشار دهید و رها کنید. در آخر دسته را به داخل فشار دهید تا ساعت به درستی کار کند.

اکودرایو سیتیزن چیست ؟

تنظیمات بصورت دستی بر روی این ساعت زمانیکه در فرودگاه، در تاکسی و یا در محیط سربسته می باشیم (یعنی جایی که سیگنال GPS دریافت نمی گردد) نیز بسیار ساده است.
ابتدا دسته را تا اولین درجه بیرون می کشیم و عقربه ثانیه را می چرخانیم تا روی محدوده زمانی مناسب قرار گیرد که در این حالت بصورت خودکار عقربه ساعت و دقیقه در جای درست قرار می گیرند. برای مثال، اگر شما از نیویورک یا بوستون هم اکنون وارد لندن شده باشید، باید عقربه ثانیه شمار را از NYC به LON بچرخانید. ساعت های تابستانی را خاموش یا روشن کنید (مانند بالا). گزینه مازادی که ساعت های جهانی ارائه می دهند: تاریخ در پنجره کنار عدد ۳ وقتی که بین محدوده های زمانی حرکت می کنید به جلو و عقب می رود.

برای تنظیم دستی تمام مشخصه ها از دقیقه تا روز، تاریخ، ماه و ماه قمری دکمه بالایی سمت راست را فشار دهید تا اینکه عقربه ثانیه به جایگاه ۳۰ ثانیه برود، سپس آن را رها کنید. عقربه تابع کنار عدد ۸ می چرخد تا روی روز جاری که در حافظه موجود است بایستد. دسته موتور را یک بار دیگر بکشید تا در نقطه دوم ثابت شود. در این حالت عقربه ثانیه می چرخد و روی عدد ۱۲ می ایستد و این نشان دهنده این است که هم اکنون دقیقه را می توانید تنظیم کنید، که تنظیم آن بسیار ساده است. با چرخاندن دسته موتور به هر طرف می توانید این عقربه را تنظیم کنید. سپس دکمه سمت راست در پایین را بفشارید و رها کنید که این باعث حرکت بسیار کوچک عقربه ساعت شمار می شود که این نشاندهنده این است که ساعت آماده تنظیم می باشد.

برای این که اطمینان حاصل کنید که ساعت را در ۱۲ ساعت روز یا شب تنظیم کرده اید (AM/PM) دسته موتور را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانیکه عقربه تابع Function hand شروع به حرکت کند. اگر این عقربه شروع به حرکت کرد یعنی ساعت ۱۲ نیمه شب AM است. سپس دکمه سمت راست پایینی را فشار دهید و رها کنید. در این حالت می بینید که عقربه تابع به جلو و عقب حرکت می کند. در این حالت ماه، سال قمری، تاریخ و روز هفته را بوسیله دسته موتور تنظیم کنید. (جایگاه ماه ها و سال های قمری در عکس زیر نشان داده شده اند. روز های هفته روی صفحه گرد کوچک کنار عدد ۸ می باشد همانجایی که صفحه ذخیره انرژی می باشد. در مرحله آخر بهتر است که دسته موتور را به اندازه یک خانه به داخل فشار دهید تا دوباره دقیقه را تنظیم کنید چون ممکن است که دقیقه در هنگام تنظیم تقویم بهم خورده باشد. بعد از اینکه ساعت بطور کامل تنظیم شد دسته را یک بار دیگر فشار دهید. اکنون ساعت Citizen شما به درستی کار می کند. (Citizen اظهار کرده است که تقویم مادام العمر تا سال ۲۱۰۰ به درستی و بدون وقفه در هر کجای دنیا که باشید کار می کند.

با وجود این که ساعت اکودرایو سیتیزن از لحاظ کارایی و اسپرت بودن ابزار غیر قابل انکاری می باشد، ساعتی بس زیبا است که به راحتی از آستین های کت و پیراهن خارج می شود. روی مچ دست راحت و سبک است و این به دلیل استفاده از آلیاژهای بسیار سبک و قاب بسیار نازک بکار رفته در آن است. معمولا در ساعت هایی که انرژی نوری ذخیره می کنند، از آلیاژهای سبک استفاده می شود. آنقدر این ساعت سبک است که احساس نمی شود ساعتی به دست بسته شده است انگار ساعت از آلیاژ استیل یا تیتانیوم جلا داده شده است! در مقایسه با برادر بزرگتر خود F900 که Tri-compax و کورنوگراف دارد، این ساعت صفحه ای بسیار خلوت دارد که خواندن ساعت و تقویم را بسیار راحت کرده است. قیمت این ساعت برای مصرف کنندگان ۱،۱۵۰$ می باشد.

 

Close Menu