طرز کار ساعت های مکانیکی

طرز کار ساعت های مکانیکی

من شنیده ام که دقت ساعت های مکانیکی بستگی به نحوه استفاده از آنها دارد. یعنی دقت ساعت، زمانی که من آنرا به مچم میبندم یا آنرا در میاورم متفاوت است. آیا این موضوع صحت دارد؟ دقت ساعت تحت تاثیر عوامل بسیاری است. یعنی ساعت، زمانی که روی دمای مچ شما قرار دارد؛ چگونه تکان می خورد. حتی حالت ساعت شما (صفحه ساعت رو به صورت یا زیر) نیز به دقت ساعت بستگی دارد. چرا زمانی که ساعتم را دستم در می آورم از کار می افتد و هروقت آنرا دستم می کنم به فعالیت خود ادامه می دهد؟ امروزه ما بعلت احاطه شدن توسط تسهیلات، مقدار زیادی فعالیت نمی کنیم. از این رو، ممکن است ساعت های مکانیکی حتی در صورتی که آنها را به مچ خود می بندید، نیاز به کوک شدن بیشتری داشته باشند (توسط لرزاندن).

روش کوک کردن ساعت

سعی کنید هرروز ساعت را بلرزانید یا سردسته کوک را بچرخانید. تقریبا به صورت همزمان (اگر امکانش وجود دارد) تا به دقت بیشتری دست پیدا کنید. هنگام کوک دستی یک ساعت مکانیکی، مراقب باشید سردسته را آرام و با احتیاط بچرخانید تا به مکانیزم کوک آسیبی نرسانید. بازدید های دوره ای توصیه می شود (هر ۳ سال یکبار) زیرا برخی قسمت های حرکتی خشک می شوند و نیاز به روان کننده های اضافی دارند. در برخی موارد نیز ممکن است برخی از قطعات زنگ زده باشند. در واقع، بازدید فنی برای ساعت های مکانیکی مثل تست سلامتی برای انسان است. تمامی قسمت ها بررسی می شوند ، تمیز می شوند و در صورت نیاز روغن کاری می شوند. علاوه بر این، واشر فرسوده ساعت نیز با یک واشر نو تعویض می شود تا عملکرد ضد آب ساعت نیز به فعالیت خود ادامه دهد.

روش حفظ دقت ساعت

از سقوط ساعت جلوگیری کنید.
ساعت را در جایی که دمای آن به شدت پایین یا بالا است قرار ندهید (کمتر از ۵c و بیشتر از ۳۵c).
اثرات آب یا تعریق را از روی ساعت پاک کنید.
ساعت را از مغناطیس قوی دور نگه دارید.
آیا می دانستید؟ دقت ساعت های مکانیکی ساعت های مکانیکی عموما در یک روز ۱۰ تا ۶۰ ثانیه خطا (جلوتر/عقب تر، بسته به موتور و اجزای حرکتی) دارند. بنابراین ما پیشنهاد می کنیم هر از چند گاهی زمان را تنظیم کنید.

چگونگی تنظیم زمان
ساعت های مکانیکی با ساعت های کوآرتز متفاوت اند. سردسته کوک را یبرون بکشید و عقربه دقیقه شمار را ۵ تا ۱۰ دقیقه عقب تر از موقعیت مورد نظر قرار دهید. سپس به آرامی سردسته را بچرخانید تا به زمان مورد نظر برسید. سپس سردسته را به داخل برگردانید. ساعت های مکانیکی عموما در یک روز ۱۰ تا ۶۰ ثانیه خطا (جلوتر/عقب تر، بسته به موتور و اجزای حرکتی) دارند.

ساختار ساعت های مکانیکی

ساختار بخش های حرکتی

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، بخش حرکتی ساعت از بسیاری قطعات ریز و بسیار دقیق تشکیل شده است.

طرز کار ساعت های مکانیکی

عقربه ها چگونه حرکت می کنند

منبع قدرت فنر است. زمانی که فنر اصلی باز می شود، این نیرو به چرخ دنده ها منتقل می شود و عقربه ها به حرکت در می آیند.

دارندگان عزیز سیتیزن
امروز، سیتیزن دارای مدل هایی از ساعت مکانیکی و خود کوک (کوک خودکار) و کوک دستی است. همچنین مدل های اتوماتیک به عنوان ساعت هایی که نیاز به کوک، مانند کوک دستی و مدل های کوآرتز (تعویض باتری) ندارند شناخته شده اند. ساعت های مکانیکی اتوماتیک نیاز به وک شدن دارند. بنابراین این یک ساعت مکانیکی است. اگر ساعت توسط مچ دست کوک می شود، فنر اصلی به صورت خودکار با حرکت عادی دست کوک می شود. برای راه اندازی ساعت بعد از توقف کامل آن یا بعد از تعمیر شدن آن، آنرا توسط حرکت دادن دست از سمتی به سمت دیگر کوک کنید تا کاملا کوک شود. (تصویر زیر را مشاهده کنید). سپس ، زمان تاریخ و روز را قبل از پوشیدن ساعت تنظیم کنید. یکبار که ساعت به صورت کامل کوک شد، تقریبا به مدت ۴۰ تا ۵۰ ساعت فعالیت می کند. اگر ساعت بدون کوک شدن کامل استفاده شود، ممکن است جلو افتادن یا عقب افتادن ساعت صورت پذیرد. برای جلوگیری از این اتفاق، پیشنهاد می شود ساعت را در طول روز بیشتر از ۸ ساعت به مچ خود ببندید.

کوک شدن کامل ساعت
۱. ساعت را طوری نگه دارید که صفحه آن رو به صورتتان باشد.
۲. ساعت را برای مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه از طرفی به طرف دیگر تکان دهید (دوبار در ثانیه).

This Post Has 135 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

شانزده − چهار =

Close Menu